معرفی امام زاده قادر در استان گیلان

اطلاعیه

اس ام اس دلتنگی

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت اس ام اس دلتنگی در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

معرفی امام زاده قادر در استان گیلان

در این مطلب برای شما عزیزان معرفی امام زاده قادر در استان گیلان را آماده کرده ایم که در ادامه میتوانید شماهده نمایید.

معرفی امام زاده قادر در استان گیلان

معرفی امام زاده قادر در استان گیلان

تنها پیامبر گیلان امازاده قادر

بیش از ۱۶۷ بقعه متبرکه در شهرستان لاهیجان وجود دارد که برخی از آنها در مناطق صعب العبور و ییلاقات این شهرستان واقع شده اند و از این تعداد در حدود ۲۰ مورد شاخص هستند.

بقعه چهار پادشاهان، بقعه آقا میرشمس الدین، بقعه میرجلالدین، شیخ زاهد، امامزاده سید ابراهیم برفجان و بقعه قادر پیامبر از بقاع شاخص شهرستان لاهیجان هستند که قادر تنها پیامبر گیلان است.

در روستای بابا ولی دیلمان یک بنای چهارگوش وجود دارد که در ضلع های جنوبی، شرقی و شمالی آن ایوان های ستون دار چوبینی وجود دارد. این بقعه مانند بسیاری از آرامگاه ها در شمال ایرانی دارای نقاشی های مذهبی است و پوشش بام آن هم سفالی است.

معرفی امام زاده قادر در استان گیلان

یکی از آثار ارزشمند این بقعه ضنوق چوبی درون آن است که بر پایه چوبینی به ارتفاع ۲۰ سانتی متری قرار گرفته است و بر روی قابهای این صندوق، دو جور کنده کاری به شیوه گره و طرح های گل و بوته انجام شده است.

در ایوان این بقعه، سنگ قبرهایی وجود دارد که کنده کاری های بسیار زیبایی دارند. یکی از آن‌ها با تاریخ ۹۹۵ هـ.ق به «السعید الشهید پیری بیک بن پیری بیک»، و دیگری با تاریخ ۱۰۱۴ هـ.ق به «استاد القابل نادعلی بیک خلیفه بن سعادت آیین … سید عبی بیک …» تعلق دارد.
در ایوان شرقی این مکان هم سنگ قبری به تاریخ ۹۹۸ هجری قمری متعبق به «مهدی قلی بن حمزه بیک شاه عود» قرار دارد.

در مورد شخصیت صاحب آرامگاه بر روی کتیبه های ورودی و صندوق هیچ اشاره ای نشده است. این مقبره در چند وقت اخیر توسط اوقاف مورد بازسازی قرار گرفته است. مکان این بقعه در ۶۷ کیلومتری شهرستان لاهیجان در مسیر دیلمان به آسیابر واقع شده است.

 

منبع: معرفی امام زاده قادر در استان گیلان

0 نظر تا کنون ارسال شده است.